Vlogerzy – czym i dlaczego zdominowali YouTuba?

15 październik 2014 | Kategoria: Social media

Każdy, kto choć trochę buszuje po internecie i mediach społecznościowych na pewno zauważył, że na YouTubie dominują filmiki, których autorami są tzw. vlogerzy. Nic dziwnego, według rankingów, są twórcami najpopularniejszych polskich kanałów na YT.

Kto to jest vloger?

Vlogerem jest osoba, która w przeciwieństwie do blogera, nie zapisuje swoich przemyśleń i pomysłów, tylko je nagrywa. Są to najczęściej krótkie filmy, które vlogerzy zazwyczaj nagrywają w domu, „z kanapy”. Zdarza się też, że ich filmiki powstają poza domem – nagrania przybierają wówczas formę, można pokusić się o określenie, reportażu. Tematyka, jaką poruszają jest naprawdę różnorodna. Może dotyczyć dosłownie wszystkiego – rzeczywistości, polityki, szkolnictwa, gier, muzyki, filmów i wielu, wielu innych wątków. Oprócz dzielenia się z internautami swoimi przemyśleniami, vlogerzy przeprowadzają wywiady, zarówno z przypadkowymi, jak i ze znanymi ze świata polityki, muzyki, czy też telewizji osobami. Ponadto nagrywają śmieszne sytuacje, posługują się różnymi atrybutami… Wszystko zależy od indywidualnej koncepcji na prowadzenie video bloga oraz oczywiście i przede wszystkim kreatywności.

Najpopularniejsi

Najpopularniejszymi polskimi vlogerami, według liczby subskrypcji, są SA Wardęga, AbstrachujeTV i Niekryty Krytyk.

Filmik pt.„Mutant Giant Spider Dog”, który został nakręcony przez SA Wardęga, ma już ponad 100 milionów wejść na YouTubie. Co fascynujące, po 6 dniach było ich już 70 milionów! Vloger ten został zauważony na całym świecie, a wzmianki o nim pojawiają się w najróżniejszych stacjach telewizyjnych, m.in. CNN oraz światowej prasie.

Są też inni

Dużą popularność zyskał także internetowy talk-show 20m2 nagrywany w kawalerce Łukasza Jakóbiaka. Prezenter zaprasza do swojego domu osoby ze świata sportu i polityki, a także ludzi znanych z ekranów telewizyjnych oraz kinowych. Wiele sławnych i lubianych osób decyduje się na spotkanie z nim, ponieważ widzą w programie duży potencjał. Gośćmi programu byli już m.in. Halina Mlynkova, Ewa Minge, Krystyna Janda, Maciej Stuhr oraz Ryszard Kalisz. Gośćmi Łukasza Jakóbiaka byli także jego koledzy „z branży” – ekipa AbstrachujeTV.

Warto wspomnieć również o kanale Remigiusza „Rocka” Maciaszka (RockAlone2k), który za pośrednictwem YouTuba recenzuje książki, komiksy. filmy oraz gry, a także dzieli się z internautami przemyśleniami oraz dostarcza informacji ze świata. Dzięki temu posiada szerokie grono subskrybentów, którzy z niecierpliwością czekają na jego kolejne publikacje.

Skąd ta popularność?

Trudno zdefiniować, na czym polega sukces, jaki odnoszą vlogerzy na swoich kanałach YouTube. Ich popularność na pewno zależy od tematyki, jaką poruszają. Bardzo ważny dla internautów-odbiorców jest także sposób przekazu, poczucie humoru, kreatywność oraz częstotliwość publikacji filmików. Analizując działalność najpopularniejszych vlogerów można także stwierdzić, że największe zainteresowanie internautów zyskują ci, którzy, czasami nawet wbrew zasadom i prawom, nie boją się realizować swoich pomysłów oraz mówić to, co myślą.

Share Button

Borbis Media na Facebooku

Polub naszą stronę i bądź na bieżąco