Dlaczego tradycyjny Black Friday przerodził się w Black Month?

16 listopad 2023 | Kategoria: E-commerce, E-marketing

Wraz z nadejściem listopada w radiu, telewizji czy w Internecie pojawia się masa treści, które wręcz krzyczą “BLACK FRIDAY”, “BLACK MONTH” czy “CZARNY PIĄTEK”. Z każdej strony atakują nas różnego rodzaju akcje promocyjne, informacje o super zniżkach czy świetnych przecenach. Nie ma co ukrywać – każdego z nas przyciągnie perspektywa zakupów nawet o 80% taniej. Takie promocje wiążą się z czarnym piątkiem, jednak czym on naprawdę jest? Znajdziecie tutaj dokładną historię tego wydarzenia, a także kilka ciekawostek oraz wyjaśnienie, dlaczego tradycyjny Black Friday przerodził się w Black Month.

Zakupy w listopadzie, czyli skąd wziął się Black Friday

Czarny piątek to swego rodzaju wydarzenie, które jest ściśle związane z licznymi, często dużymi promocjami czy obniżkami cen. Jednak czy wiemy, skąd tak naprawdę się wywodzi? Otóż historia Black Friday rozpoczyna się w stanach Zjednoczonych i otoczona jest wieloma teoriami. Najbardziej popularna odnosi się do idiomu “to be in the black” określającego sklepy osiągające znaczące zarobki w danym okresie. Czerń w tym wyrażeniu symbolizuje zyski, które sprzedawcy wypisywali w czasie podsumowania dnia. Czerwony kolor natomiast był zarezerwowany na straty. Warto tutaj zaznaczyć, że data ta jest ruchoma, gdyż jest ściśle uzależniona od dnia, w którym wypada amerykańskie Święto Dziękczynienia. Następujący później okres dla wielu osób wiąże się z kupowaniem prezentów i z tego powodu amerykańskie parady były okazją do zaprezentowania swoich ofert, co zapoczątkowało Black Friday. W ten sposób rywalizujące między sobą sklepy mogły ogłaszać coraz większe zniżki oraz promocje, które miały na celu przyciągnąć uwagę klientów. Z czasem powstało swego rodzaju “święto zakupowe”, które rozprzestrzeniło się na całym świecie. 

Kilka ciekawostek na temat Black Friday

Wielu z nas chętnie korzysta z promocji na Black Friday. Kwestia ta wzbudza wiele różnych emocji i co roku jest na ustach wszystkich, którzy planują zrobić zakupy w atrakcyjnych cenach. Czarny Piątek, przez swoją popularność na całym świecie, wyróżnia się również kilkoma niesamowitymi aspektami, takimi jak:

  • kwestie dotyczące różnic rasowych – stanowią one problem w niektórych regionach, stąd nazwa „Black Friday” czasem zastępowana jest wyrażeniami „legendarny piątek” czy „bajeczny piątek”, aby uniknąć potencjalnie obraźliwego słowa „czarny”,
  • walka o produkty – zakupy podczas Black Friday czasem wywołują gorączkową rywalizację o produkty, co niestety może skutkować sporadycznymi incydentami przemocy między klientami, walczącymi o limitowane, mocno przecenione towary,
  • zmiana godzin otwarcia sklepów – wiele sklepów otwiera się szybciej oraz zamyka później, aby maksymalnie wykorzystać Black Friday, 
  • najchętniej kupowane kategorie – zalicza się do nich zabawki, ubrania, kosmetyki, elektronikę czy artykuły do wnętrz, 
  • cyber poniedziałek – jest to pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku i zazwyczaj jest to dzień przewidziany na promocje oraz wyprzedaże w sklepach internetowych. 

Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z Black Month, który obejmuje zakupy w listopadzie w promocyjnych cenach. W ten sposób można uniknąć tłumu, a jednocześnie wyprzedać zalegający asortyment. 

Dlaczego warto skorzystać z promocji na Czarny Piątek?

Zakupy w listopadzie co roku przyciągają uwagę coraz większej ilości konsumentów – i to na całym świecie. Jest to idealna okazja, na kupno wymarzonych przez siebie rzeczy. Istnieje jednak kilka dobrych powodów, dlaczego warto skorzystać z promocji na Czarny Piątek, a oto one:

  • znaczne zniżki – niektóre sklepy w tym okresie oferują naprawdę atrakcyjne zniżki, które sięgają nawet 80%,
  • świąteczne zakupy – w kolejnym miesiącu są święta Bożego narodzenia, a to oznacza obdarowywanie bliskich prezentami, a kiedy będzie lepsza okazja na ich zakup w atrakcyjnej cenie, jak nie w Black Friday, 
  • limitowane oferty – niektóre sklepy wprowadzają specjalne produkty na ten czas, 
  • zakupy online – cieszą się one sporą popularnością, gdyż są szybkie i dają możliwość porównania cen, 
  • rabaty na wysokiej jakości produkty – koncepcja Black Month obfituje w różnego rodzaju zniżki i promocje, dzięki którym możemy nabyć rzeczy wyróżniające się jakością, trwałością oraz wytrzymałością. 

Obecne trendy zakupowe w połączeniu z Czarnym Piątkiem dają możliwość zdobycia prezentów i realizacji listy zakupów. A to wszystko w cenach nieprzekraczających naszego budżetu! Jednak Black Month ma również swoje wady.

Na co uważać w czasie Black Month?

Pomimo dobrego odbioru Black Friday, oraz ogólnej koncepcji Black Month, wielu nieuczciwych sprzedawców może wykorzystać ten czas na oszukanie swoich klientów. Jest to jedna z kwestii, na które zdecydowanie musimy uważać w czasie zakupów, gdyż niektóre sklepy znacznie zawyżają ceny. Proces ten ma miejsce kilka tygodni przed zakupami w listopadzie, aby móc następnie zastosować obniżkę. W konsekwencji klienci są przekonani, że kupują produkt lub usługę w okazjonalnej cenie, a tak naprawdę jest to normalna stawka. Sprawdzajmy zatem, jak ceny w danym sklepie się zmieniają, aby móc faktycznie skorzystać z wyprzedaży. Niebezpieczny może być także tłum ludzi w sklepie. Najczęściej mowa tutaj o kradzieżach. Nie ma co ukrywać – Black Month to idealny okres dla kieszonkowców i różnego rodzaju złodziei. Uważajmy zatem na swoje torebki, w których znajduje się portfel, a także sprawdzajmy, czy samochód na parkingu jest zamknięty. Inną kwestią jest bezpieczeństwo zakupów internetowych. Tutaj starajmy się korzystać z zaufanych stron. Wynika to z faktu, iż w tym czasie hakerzy generują fałszywe strony znanych sklepów, aby móc po dokonaniu przez nas płatności internetowej przechwycić dane logowania do banku. Konsekwencją nieostrożnych działań może być utrata wszystkich pieniędzy. 

W ciągu kilku ostatnich lat Black Friday na dobre zagościło w naszym polskim kalendarzu. Coraz więcej sklepów reklamuje się w ten sposób. Wydarzenie to, zwłaszcza w formie Black Month, jest wyczekiwane z niecierpliwością przez osoby uwielbiające zakupy w okazjonalnych cenach. Warto jednak wiedzieć, jakie są zalety korzystania z promocji oraz przy okazji, na co uważać w tym okresie.

Share Button

Borbis Media na Facebooku

Polub naszą stronę i bądź na bieżąco