Backup strony www - dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna? | Borbis Media

Backup strony www – dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna?

13 październik 2017 | Kategoria: E-commerce, E-marketing

Wiele dni spędzonych nad zawartością www i jej aktualizowaniem może pójść na marne, jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz się przed utratą danych witryny. Dla własnego spokoju zadbaj o backup, czyli utrzymanie aktualnej kopii zapasowej strony internetowej.

Czym jest backup strony www?

Backup, po polsku kopia zapasowa, to wszystkie pliki i bazy danych, z których składa się strona internetowa – skopiowane i utrzymane w bezpiecznym miejscu. Można przyrównać go do ubezpieczenia www w razie wystąpienia różnych przypadków losowych. W sieci do takich zdarzeń może dojść bardzo często i mogą one powodować utratę danych strony, a w konsekwencji powodować poważne problemy z jej funkcjonowaniem.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia naraża Cię na ogromne ryzyko: utraty strony www i całej jej zawartości, nad którą długo pracowałeś.

W jakim celu robi się backup www?

Nie bez powodu często backup nazywa się również kopią bezpieczeństwa i ta nazwa doskonale oddaje cel jego tworzenia. Dzięki niemu można w dowolnym momencie przywrócić poprzednią działającą poprawnie wersję strony, jeśli dojdzie do uszkodzenia jej funkcji czy zawartości.

Z kopii bezpieczeństwa korzysta się, gdy wystąpią wypadki losowe, do których należą:

  • poważne problemy techniczne (awarie),
  • nieprawidłowości występujące w wyniku aktualizacji systemów, na których opiera się strona,
  • ataki hackerskie.

Backup chroni przed skutkami właśnie tego typu zdarzeń.

Jak często wykonywać kopię bezpieczeństwa?

Częstotliwość tworzenia backupu zależy od wielkości strony internetowej (ilości plików i danych) oraz od tego, jak często jest ona aktualizowana. Jeśli jest to serwis informacyjny lub blog, w którym nawet kilka razy dziennie zamieszczane są nowe treści, kopia zapasowa powinna być wykonywana codziennie – najlepiej w momencie, gdy nie zamierzamy już nic publikować (np. wieczorem, na koniec dnia). Strony internetowe pełniące rolę wizytówki firmy aktualizowana są rzadko, również backup może być więc zapisywany rzadziej.

Bez wątpienia są jednak sytuacje, w których trzeba wykonać kopię bezpieczeństwa niezależnie od powyższych kryteriów. Należą do nich: przyznanie dostępu do strony lub jej serwera osobom trzecim, aktualizacja systemów, wtyczek oraz integracji, zmiana dostawcy hostingu itp. Przed każdą taką zmianą obowiązkowo trzeba zapisać kopię aktualnej zawartości strony i baz danych.

Przyjmuje się, że przechowuje się minimum 3 ostatnie kopie zapasowe strony internetowej. Takie działanie daje nam ubezpieczenie strony na wypadek wystąpienia wspomnianych zdarzeń.

Backup automatyczny

Wielu osobom może się wydawać, że zapisywanie zawartości strony może być uciążliwym, czasochłonnym i trudnym procesem. Na szczęście tworzenie kopii zapasowych odbywa się zazwyczaj w sposób automatyczny (warto wykorzystać do tego dostępne np. do WordPressa i innych systemów CMS wtyczki). Należy wtedy jedynie ustawić odpowiednie parametry i wygospodarować miejsce do przechowywania backupów (np. na bezpiecznym serwerze).

O utrzymanie kopii zapasowej powinni również dbać ci, którzy hostingują strony internetowe. Nasi klienci, którzy powierzyli nam to zadanie, mają zapewnione stałe utrzymywanie kopii bezpieczeństwa z ostatnich aż 30 dni.

Dla wielu firm witryna www jest bardzo ważnym elementem promocji, są również takie, które w pełni opierają swoją działalność na obecności w sieci (np. sklepy internetowe). W każdym przypadku utrata strony niekorzystnie wpłynie na działania biznesowe, dlatego właśnie utrzymanie backupu jest tak istotne.

Skomentuj

Share Button

Borbis Media na Facebooku

Polub naszą stronę i bądź na bieżąco