Przewaga rozwiązań Open Source – dlaczego warto wykorzystywać otwarte oprogramowanie | Borbis Media

Przewaga rozwiązań Open Source – dlaczego warto wykorzystywać otwarte oprogramowanie

23 maj 2014 | Kategoria: E-marketing

Coraz częściej słyszy się o rozwiązaniach informatycznych opartych o Open Source. Dotyczy to zarówno tworzenia oprogramowania jak i aplikacji czy stron internetowych. Co oznacza pojęcie Open Source? Dlaczego warto właśnie te rozwiązania wykorzystywać do tworzenia usprawnień działalności biznesowej? Odpowiedź w naszym artykule.

Logo Open SourcePo raz pierwszy oficjalnie terminu Open Source użyła amerykańska organizacja Open Source Initiative, powołana, by promować idee otwartego oprogramowania. Oprogramowanie takie jest swobodnie udostępniane, nie podlega opłatnym licencjom producentów. Programista uzyskuje dostęp do kodu źródłowego, a dzięki temu może go dowolnie modyfikować czy rozwijać, wdrażając odpowiednie mechanizmy oparte właśnie o ten kod.

Wdrażanie rozwiązań opartych o Open Source stało się standardem w działalności biznesowej. Stosowanie właśnie Open Source do tworzenia oprogramowania, aplikacji czy stron, a także sklepów internetowych niesie za sobą szereg korzyści. Większość systemów, których zadaniem jest usprawnienie prcesów biznesowych jest obecnie opartych właśnie o ideę Open Source.

Korzyści stosowania otwartego oprogramowania

Największą korzyścią stosowania rozwiązań opartych o Open Source jest bezpieczeństwo. Stabilność, szybka eliminacja błędów i ciągły rozwój wynika przede wszystkim z faktu, że do danego kodu źródłowego ma jednocześnie dostęp wielu programistów na całym świecie. Żadna organizacja nie jest w stanie zatrudnić takiej rzeszy testerów, kontrolerów czy osób wprowadzających modyfikacje i aktualizacje oprogramowania.

Kolejną korzyścią jest oszczędność czasu wymaganego na dostosowanie i wdrożenie oprogramowania, a tym samym oszczędność pieniędzy. Wdrażanie narzędzi i aplikacji opartych o Open Source może odbywać się szybciej niż w przypadku budowania oprogramowania od podstaw – dzięki wykorzystaniu istniejących komponentów, które można modyfikować i łączyć w jedno rozwiązanie.

Open Source to również możliwość dowolnej modyfikacji i dostosowania funkcji do potrzeb konkretnych użytkowników. Na świecie istnieje tak wiele rozwiązań typu Open Source, że umiejętne połączenie ich elementów, dodanie funkcjonalności czy modyfikacja już istniejących mogą pozwolić na stworzenie narzędzia, które nie będzie w niczym odbiegało od tego tworzonego od podstaw, na potrzeby danej organizacji.

Wdrożenie Open SourceWarto zauważyć, że ten sam system Open Source może być wdrożony z większym lub mniejszym sukcesem w zależności od umiejętności programistów, którzy na nim pracują. Modyfikacje funkcjonalności, ich dostosowanie, a przede wszystkim samo wdrożenie oprogramowania wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej i doświadczenia. Dla przykładu strony budowane w oparciu o system WordPress, sklepy – o WooCommerce czy Open Cart, które są również wykorzystywanymi przez nas systemami Open Source, wymagają profesjonalnej konfiguracji, gdyż tylko to gwarantuje ich poprawne funkcjonowanie i łatwość obsługi – zarówno dla internautów je odwiedzających jak i dla administratorów zarządzających stroną czy e-sklepem.

Logo Open Source wykorzystane w artykule jest znakiem zastrzeżonym Open Source Initiative.

Share Button

Borbis Media na Facebooku

Polub naszą stronę i bądź na bieżąco